IWF WADA:n Adamsissa
1.4.2011 Kansainvälinen painonnostoliitto IWF on siirtynyt käyttämään WADA:n nettiohjelmaa Adams:ia korvaten näin vanhan paperisten olinpaikkatietojen täyttämisen. SPNL on siirtynyt Adamsiin vaiheittain: huhtikuun aikana ensin EM-joukkue ja kesäkuusta lähtien koko maajoukkue. SPNL toimittaa olinpaikkatietojen piiriin kuuluville urheilijoille tunnukset ja ohjeet Adamsiin loggausta varten. Periaate on sama kuin ennenkin: arvokilpailuihin valmistuvat urheilijat täyttävät olinpaikkatiedot ADAMS:iin. Arvokisojen ensikertalaiset saavat tunnukset sitten, kun valinta arvokilpailuihin tapahtuu. Urheilija on velvollinen täyttämään olinpaikkatietojaan siihen asti kunnes hän tekee kirjallisen lopettamispäätöksen.
Tietoa Adams-järjestelmästä (lähde ADT:n nettisivut
http://www.antidoping.fi/view.cfm?page=F3CDC6BD-3CE0-41ED-938D-915974484527#QJ882828):
Adams-järjestelmä on Maailman Antidopingtoimisto WADA:n luoma internetpohjainen työkalu eri antidopingtoimijoiden aktiiviseen ja ajantasaiseen tiedon siirtoon ja jakamiseen. Se tekee mahdolliseksi antidopingasioihin liittyvien tietojen syöttämisen, tallentamisen, säilyttämisen ja jakamisen. Adams sisältää muun muassa kalenterijärjestelmän testauspooliurheilijoiden olinpaikkatietojen ilmoittamista ja jakamista varten. Monet kansainväliset lajiliitot käyttävät ADAMS-järjestelmää rekisteröityyn testauspooliin kuuluvien urheilijoiden olinpaikkatietojen keräämiseen ja hallinnointiin. Mikäli urheilija on saanut henkilökohtaiset tunnukset ADAMS-järjestelmään kansainväliseltä lajiliitolta ja täyttää olinpaikkatiedot ADAMS:iin, ei urheilijan tarvitse toimittaa tietoja erikseen ADT:lle. Urheilijan tulee kuitenkin ilmoittaa ADT:lle ADAMS-järjestelmän käytöstä. Mikäli kansainvälinen lajiliitto ei käytä ADAMS-järjestelmää, urheilijan tulee toimittaa kopio kansainväliselle lajiliitolle toimittamistaan olinpaikkatiedoista ja niiden päivityksistä myös ADT:lle.
Allaolevasta linkistä pääset lukemaan ADT:n urheilijoille valmistaman suomenkielisen ohjeen Adams:in käytöstä. Jotta voit käyttää ADAMS:ia, sinulla tulee olla tunnukset. Ne toimitetaan niille urheilijoille, jotka kuuluvat ADAMS-järjestelmään. Jos et ole saanut tunnuksia, sinun ei tarvitse täyttää olinpaikkalistoja.
adams_pikaohje_suomeksi.pdf
Kysymyksiin ADAMS-järjestelmän käytöstä vastaa SPNL:n valmennus- ja koulutuspäällikkö Karoliina Lundahl, puh. 03-74118822 tai sähköposti karoliina.lundahl(a)vierumaki.fi .