IWF:n olinpaikkalistat palautetaan 20.6.2010 mennessä

Urheilijat, jotka tähtäävät edustamaan Suomea IWF:n kilpailukalenterissa näkyvissä kilpailuissa, palauttavat olinpaikkalistat sunnuntaihin 20.6.2010 mennessä Pekka Niemelle.

Johtokunta on valmennus- ja koulutusvaliokunnan ehdotuksesta hyväksynyt, että vain kirjallisen lopettamispäätöksen tehnyt urheilija ei ole velvollinen palauttamaan seuraavan 3kk:n jakson olinpaikkalistat. Tämä päätös tukee SPNL:n antidopingpolitiikkaa ja selkeyttää voimassa olevaa toimintatapaa.

Kun urheilija on kerran täyttänyt olinpaikkalistan, tulee hänen jatkaa listojen palauttamista kunnes hän tekee kirjallisen lopettamispäätöksen. Jos urheilija tekee paluun lopettamispäätöksen jälkeen, hän on edustuskelpoinen 6kk:n jälkeen palautettuaan ensimmäisen olinpaikkalistansa IWF:lle.

Uusiin nouseviin maajoukkueurheilijoihin tämä ei päde. Jos maajoukkueen ulkopuolelta valitaan urheilija edustamaan Suomea, hänet voidaan valita sillä ehdolla, että heti valinnan jälkeen olinpaikkalistat toimitetaan IWF:lle. Tällöin 6kk:n sääntö ei päde. Jokaisen urheilijan kohdalla tämä voi tapahtua vain kerran.

Urheilija on itse vastuullinen toimittamaan tarvitut tiedot. Huomatkaa, että jos lomakkeeseen tulee muutoksia, esim. puhelinnumero vaihtuu tai lähdette lomalle, urheilija on vastuussa palauttamaan päivitetyn olinpaikkalistan Pekka Niemelle.

IWF:n olinpaikkalistat ovat erillisiä Suomen Antidopingtoimikunnan (ADT) toiminnasta. Urheilijat ovat itse velvollisia hoitamaan yhteydet kumpaankin suuntaan: IWF:n listat palautetaan SPNL:oon, mutta ADT:aan urheilijat ovat henkilökohtaisesti yhteydessä.

Jos Sinulla on kysymyksiä, ota yhteys Pekka Niemeen tai Karoliina Lundahliin.

 

karoliina.lundahl(a)vierumaki.fi

03-74118822


Julkaistu 09.06.2010 22:28

Voit tilata uutiset myös RSS-syötteenä